Sezon grzewczy, który w Polsce tak naprawdę może trwać nawet przez pół roku, stanowi dla klimatu prawdziwe wyzwanie. Obciążenie środowiska wywołane spalaniem niskiej jakości paliwa bądź palenie śmieciami i przedmiotami nieprzeznaczonymi do tego celu pokazuje, jak wiele w temacie ekologicznego ogrzewania pozostało do zrobienia. Na szczęście kampanie edukacyjne oraz programu dofinansowań do wymiany starych pieców na nowe, odpowiadające ekologicznym standardom, stanowią krok ku polepszeniu sytuacji. Co jednak z właścicielami kominków i osobami, które dopiero planują budowę domu? W jaki system ogrzewania powinny zainwestować, by nie przyczyniać się do degradacji środowiska? Jedną z najwłaściwszych odpowiedzi będzie kominek na pellet – ekologiczne paliwo o wielu ważnych zaletach.

 

Czy pellet jest ekologiczny?

Pellet jest tak zwanym ekologicznym paliwem – co to tak naprawdę oznacza? Powstaje z biomasy, czyi z odpadów i resztek pozostałych po obróbce drewna – drzazg, trocin i innych tego typu elementów (co ciekawe, pellet może być otrzymywany w procesie obróbki różnego typu drzew – zarówno liściastych, jak i iglastych). Takie odpadki mieli się na pył, by później poddać je procesowi prasowania pod wysokim ciśnieniem. W efekcie tych zabiegów powstają drobne, lekkie granulki drzewne o stosunkowo wysokiej kaloryczności. Pellet jest więc paliwem ekologicznym już na etapie produkcji, w którym wykorzystywane są zasoby odnawialne (drzewa), a jednocześnie do jego wytworzenia nie jest konieczne ich celowe ścinanie. W przeciwieństwie do źródeł węgla czy gazu, źródło, z którego powstaje pellet, nie powinno wyczerpać się nigdy. Spalanie pelletu, podobnie jak jego produkcja, również jest ekologiczne. W jaki sposób góruje nad innymi paliwami?

Kominek na pellet a ekologia

Czy palenie pelletem jest ekologiczne? Jak najbardziej! Kominki na pellet (ale również nagrzewnice powietrza i piece na to paliwo) w znacznie mniejszym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska odpadami powstającymi w procesie spalania – zarówno stałymi, jak i gazowymi. Co to oznacza w praktyce?

 

  •  Pellet jest bezkonkurencyjny jeśli chodzi o emisję popiołu – przy spalaniu jeden tony tego paliwa uzyskuje się od 6 do 10 kilogramów popiołu, który z powodzeniem można wykorzystać jako nawóz mineralny zarówno do roślin ogrodowych, jak i domowych kwiatów doniczkowych. Przy spalaniu takiej samej ilości koksu, ekogroszku czy węgla kamiennego powstaje znacznie więcej popiołu (z jednej tony nawet kilkadziesiąt kilogramów!), a odpad ten jest niezdatny do ponownego użytku – musi być składowany i utylizowany przez odpowiednie firmy.

 

  •  Pellet drzewny, w porównaniu do innych paliw, generuje znacznie mniej spalin. Przede wszystkim chodzi tu o pył zawieszony, odpowiadający w głównej mierze za poziom smogu zimą na polskich wsiach i w miastach. Przy spalaniu jednej tony pelletu emisji do środowiska ulega około 2,5-3 kilogramy pyłu zawieszonego, podczas gdy ekogroszek, koks i węgiel emitują go w dziesiątkach kilogramów. Znacząco niższa (w przypadku pelletu) jest także emisja tlenków siarki i tlenków azotu.

 

  • Emisję szkodliwego CO2, czyli dwutlenku węgla do atmosfery, szacuje się w przypadku pelletu na niemal zerową wartość. Dzieje się tak, ponieważ ilość dwutlenku węgla, która powstaje przy spalaniu pelletu, jest taka sama jak ta, którą rośliny w otoczeniu pobierają z powietrza do przeprowadzenia procesu fotosyntezy – bilans wychodzi więc „na zero”.

 

Oprócz wyżej wymienionych, niekwestionowanych zalet pelletu w kontekście ochrony środowiska, warto wspomnieć również o tym, że jest to paliwo, które nie wydziela przykrych zapachów – w przeciwieństwie do oleju opałowego, gazu ziemnego czy nawet węgla. Dodatkowo pellet jest bardzo łatwy w przechowywaniu (ze względu na ergonomiczne opakowania) i nie brudzi pomieszczeń – tak jak drewno czy węgiel. Jest więc doskonałym paliwem do domowego kominka nie tylko dla osób dbających o ekologię, ale również o estetykę przytulnego wnętrza z kominkiem.